Adam Ondra: Více metrů, více zkušeností, více srandy

Více metrů, více zkušeností, více srandy. Tak zní motto osmnáctiletého Adama Ondry, jednoho z nejznámějších a nejlepších lezců ne světě.

Adam Ondra

Adam se narodil před 18 lety v Brně do lezecké rodiny a už od mala se díky tomu pohyboval v prostředí skal, převážně v Moravském Krasu, který se také stal jedním z jeho nejoblíbenějších lezeckých lokalit. S lezením začal doopravdy mezi čtvrtým a šestým rokem a už tehdy se mu podařilo získat první umístění na některých závodech v dětských kategoriích.

Lezeckou komunitu šokoval ve svých 13 letech, kdy jako dosud nejmladší člověk přelezl svoji první cestu obtížnosti 9a Martin Krpan. Zařadil se tím mezi nejlepší lezce planety. Výčet jeho úspěchů tím však zdaleka neskončil. Mezi 14. a 16. rokem nenašel v juniorské kategorii dostatečného protivníka, který by ho na závodech porazil a hned v 17, kdy mohl poprvé závodit za muže, získal na MS v Číně druhé místo a vyhrál Světový pohár v lezení na obtížnost. K jeho skalním výstupům se přidávaly další cesty 9a a posléze i zatím nejtěžší cesty na světě, 9b, kterých již má Adam na kontě 5, jako nikdo jiný. Svůj talent ale prokazuje také v boulderingu, lezecké disciplíně při nízkých výškách nad žíněnkami, kde jde hlavně o náročnost několika kroků. Dokázal přelézt boulder obtížnosti 8b stylem Flash (tedy na první pokus s prostudováním jednotlivých kroků) a v roce 2010 vyhrál SP v boulderingu. Dlouhodobě také vede neoficiální světový žebříček lezců na serveru 8a.nu, kde nedávno dosáhl zatím nepřekonaných 14 000 bodů.

Těchto úžasných výsledků Adam dosahuje bez plánovaného tréninku. Leze sice většinu dní v týdnu, ale na rozdíl od jiných vrcholových sportovců, nemá žádný tréninkový plán. Přes zimu trénuje na boulderových stěnách, v létě po škole v Krasu a kdykoli se mu naskytne příležitost, odjíždí do nejkrásnějších lezeckých lokalit v Evropě, jako je Katalánsko ve Španělsku, nebo Frankenjura v Německu. Svůj osobitý styl a techniku si tvoří pouze vlastními zkušenostmi.

S takovými úspěchy se nemůžeme divit, že se stal členem prestižního HUDY týmu, nebo že o něj projevily zájem známé firmy jako Montura nebo Black Diamond. Krom lezeckých úspěchů Adam studuje na prestižním Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně, kde i přes časté absence kvůli lezení v zahraničí prospívá s výbornými známkami. I přes možnost věnovat se naplno lezení má v plánu vystudovat po maturitě vysokou školu.

Pro české lezce je zajisté inspirací. Pro moravské snad ještě více. Vždyť z Brna pochází také o generaci starší lezec Tomáš Mrázek, který Českou Republiku reprezentoval před ním. V Moravském Krasu tak vznikají stále těžší cesty a nepřelezené projekty čekající na lezce nejvyšší úrovně. Sám Adam zde už navrtal několik svých projektů, jako například Tanec Kuřátek 9a.

V současnosti je o Adamovi natáčen také film, který by měl více přiblížit jeho úspěchy trénink i samotný život mimo lezení. Jeho uvedení je plánováno na začátek léta tohoto roku.

Tomáš Cimr

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!