Dvanáct tisíc

Takové je číslo dnešního premiérového vydání Nočních listů. Právě tolik chyb bylo dle oficiálního vyjádření organizace Cermat, která celý projekt státních maturit připravuje, odhaleno během říjnové generálky. Ačkoliv je tato suma pravděpodobně nadnesená, jednoznačné z ní vyplývá, že ve většině případů byli studenti připraveni na zkoušku lépe, než zkouška na studenty.

V současném školském systému je maturita stěžejní zkouška, která značně ovlivňuje další možnosti uplatnění v reálném životě. Ne nadarmo je nazývána zkouškou dospělosti. Proto je nanejvýš nutné, aby její průběh nebyl ovlivněn žádnými pochybnostmi, skandály a trapasy, které doposud tento projekt stíhali.

Přestože se často jednalo o technické závady skenovacích zařízení či o pochybení na straně zadávajících, což se již podle ministerstva školství nebude opakovat, objevilo se také množství nejasných formulací a chybných výsledků. Kvůli těmto nedostatkům se neúspěšní studenti mohou proti výsledku třeba i úspěšně bránit u soudu. A pověst maturity by tímto rozhodně utrpěla velké šrámy.

Ale vraťme se zpět k našemu číslu. Pokud je vynásobíme desettisíckrát, dostaneme také nesmírně zajímavou sumu. Sto dvacet milionů korun. Tuto částku zaplatil stát za generálku státní maturity. Opět číslo, které bývá pro svoji výši zmiňována médii ,,immervére“. Polemiku, zda se jedná o cenu odpovídající svému účelu, ponechám jiným. Pouze bych rád zdůraznil, že právě díky této ,,zkoušce zkoušky“ se podařilo objevit tolika problémům a snad jim i předejít. Nevím, zda to byla investice ekonomicky výhodná, ale jsem si jist, že měla smysl.

Jakub Šťastný

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!