Noční noviny v akci - kuchařem na vlastní kůži

Ze školních jídelen často zaznívá, že je skoro nemožné uvařit s tak nízkým rozpočtem, jaký jim předepisuje vyhláška. Je jejich naříkání opravdu oprávněné?

Školní kuchyně

Tato otázka mně už dlouho vrtala hlavou, tak jsem sebral síly a vydal se vstříc kuchařskému dobrodružství. Jako hlavní chod jsem vybral těstoviny s boloňskou omáčkou, s jejichž kvalitou není spousta lidí spokojena.

Těstoviny jsou pofidérní kvality a můžete mít téměř stoprocentní jistotu, že vám je podají rozvařené. V mnohých jídelnách si navíc práci ulehčují tím, že místo pečlivé přípravy omáčky, na které je tento pokrm založen, ohřejí již hotovou omáčku z konzerv. Myslím, že o kvalitě tohoto výrobku nemá smysl ani diskutovat. Maso je pomleté na velké kousky, jež jdou mnohdy těžko požvýkat a chuťově to s poctivě připravenou omáčkou nemá také příliš společného a ani velmi střídmá dávka plastikového sýra navrch to nezachrání.

Na pomoc jsem si vzal Klasickou italskou kuchyni od proslulé kuchařky Marecelly Hazan a vyrazil na nákup. Kvalitní suroviny nebylo problém sehnat v jakémkoli lepším obchodě a pak mně už nic nebránilo pustit se do vaření. Stačí se jen držet receptu, který zvládne i začátečník a výborný oběd je zaručen.

A jak to vše dopadlo? Cena hlavního chodu se vyšplhala na 19 Kč za porci a když uvážíme, že průměrná jídelna má stanovenu výši celého obědu na 26 Kč, zbyla nám tedy slušná rezerva sedmi korun na polévku. Stále je však třeba mít na paměti, že jsme suroviny nakupovali za maloobchodní ceny, takže v případě jídelen by náklady byly ještě nižší.

Jestli tedy chcete zjistit, jak je na tom vaše jídelna s boloňskými těstovinami, není nic jednoduššího, než si je uvařit podle našeho receptu.

Tomáš Jakab

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!