Po stopách německého jazyka na Moravě

Jistě není nutné připomínat česko-německou minulost, minulost plnou strastiplných období, okamžiků, na které bychom nejraději zapomněli. Jak je to ale dnes? Je již doopravdy vše zapomenuto? Jaké jsou osudy německy mluvících občanů žijících na našem území?

Po stopách německého jazyka na Moravě

Tyto a další otázky si položili studenti GML spolu se studenty Gymnázia Čajkovského v Olomouci, kteří na podzim minulého roku spojili své síly v rámci projektu s názvem ,,Deutschsprachige Spuren in Mähren - Heute" aneb stopy německého jazyka na Moravě v současnosti. Dostali přitom nelehký úkol nejprve vyhledat německy mluvící občany žijící, popřípadě pracující v našem regionu, a poté se jich zeptat na několik otázek týkajících se jejich osobního života, zaměstnání, vztahu k České Republice, českému jazyku a již zmiňované česko-německé minulosti. Ze strany našeho gymnázia se na projektu podíleli studenti německé poloviny třídy 7.AV.

Samotný nápad uskutečnit tento projekt se zrodil v hlavách lektorů německého jazyka na GML a Gymnáziu Olomouc Klause Lilla, resp. Uweho Sägebartha. Jejich cílem bylo probudit u studentů zájem o problematiku německé menšiny na našem území, spojený s novinářskou zvědavostí a v neposlední řadě dát jim možnost otestovat si své znalosti němčiny v reálných situacích.

A naši studenti se svého úkolu zhostili na výbornou. Mezi dotazovanými můžeme najít například obchodníka s jízdními koly, vedoucího oddělení kontroly kvality či zubní laborantku. Samozřejmě, nechyběli ani rodilí mluvčí pracující u nás jako učitelé němčiny. Život zde si vesměs pochvalují, oceňují otevřenost a ohleduplnost většiny Čechů při komunikaci s nimi. Zde si někteří neodpustili několik vtipných narážek na obtížnost českého jazyka a jsou velmi vděčni, že dorozumívání anglicky či německy nám nečiní problémy. Mnozí si zde dokonce zakládají rodiny a neplánují návrat do své vlasti. Na otázku, zda nějak pociťují následky minulosti ve svém každodenním životě, pak většina z nich odpověděla negativně.

Na závěr celého projektu byly všechny rozhovory přepsány do elektronické podoby a vydány spolu s fotografiemi zpovídaných osob v obsáhlé brožuře, která jistě poslouží jednak jako zdroj cenných informací, tak jako učební pomůcka pro mnoho dalších studentů. Jak uvádí přímo pan Lill: ,,Žáci si doslova sami vytvořili studijní materiály, které později mohou dále využít v hodinách němčiny.”

Jakub Vošmera

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!