RECENZE: Ředitelské volno

Po dlouhé odmlce, která následovala po znovuzvolení Petra Kovače ředitelem Gymnázia Matyáše Lercha, vznikl pod rukama studentů dokument, který celou kauzu shrnuje a objasňuje. Alespoň tak to říkají plakáty rozvěšené po budově školy a tvůrci dokumentu – studenti 8. AV z GML. Právě skupina lidí z této třídy tvořila jádro skupiny Chceme vědět proč, která se po dobu odvolání Petra Kovače snažila události zvrátit, nebo o nich alespoň informovat další studenty z GML.

Ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač

Ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač (Foto: dokweb.net)

Celý dokument pohlíží na vývoj událostí od samotného odvolání, po šťastně navrácení ředitele zpět do funkce. Přitom se na situaci nahlíží ze čtyř pohledů – jak uvádějí autoři: upřímnýma očima Daniela Kurowského (člena skupiny Chceme vědět proč), skrze staronové zkušenosti Stanislava Zajíčka (pedagog na GML, autor petice proti odvolání), prostřednictvím smělých komentářů Josefa Morávka (zakladatel občanského sdružení) a nakonec samotného ředitele Petra Kovače. Vývoj události sledujeme v dokumentu právě očima těchto čtyř lidí. Základní myšlenkou filmu, je podat zprávu o vývoji událostí celé kauzy. Měl shrnout vše, co se odehrálo, zaznamenat snahu lidí, kteří se snažili události zvrátit v prospěch ředitele a objektivně o nich informovat. Dokument tedy začíná založením internetové petice a pokračuje přes všechny další kroky, jako byl třeba studentský happening. V některých místech má ale mezery. Mapuje totiž jenom práci lidí, ze skupiny Chceme vědět proč. První hybnou silou protestů proti odvolání však byl někdo úplně jiný, a to studenti tehdejšího maturitního ročníku. Ti zorganizovali demonstraci a dali první impulz nenechat tuto událost plavat. Jejich práce v dokumentu zaznamenána není. Jako by se nestala.

Kvalita zpracování filmu, střih, zvuk a další samozřejmě odpovídá amatérské úrovni, nicméně v této stránce se autoři doopravdy nemají za co stydět. Celý dokument je zpracován kvalitně, s dobrým úmyslem přiblížit situaci lidem, kteří si ji chtějí připomenout, oživit, nebo se o ní dozvědět něco nového. Přesto by mi však více vyhovoval, jako dokument o práci studentů septimy, nebo skupiny Chceme vědět proč. Je v něm zapomenuto na mnoho lidí a jejich snahu, bez které by ani nemělo smysl takový dokument tvořit.

Tomáš Cimr

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!