Nepromyšlené reformy?

Dění na ministerstvu školství v posledních  letech nabralo na obrátkách. Většina zájmu je nyní upřena na premiérové státní maturity. To však není jediným chystaným krokem. V nedávných dnech totiž unikl plánovaný návrh zákona, týkající se vysokých škol, který by měl být hotový do konce tohoto roku.  Jednalo by se stejně jako u státních maturit o velkou změnu ve vysokoškolském systému.

Ministerstvo školství

V prvé řadě návrhu ministerstva školství se uvádí, že vzniknou dvouleté bakalářské studijní programy. S tím však univerzity nesouhlasí. V dnešní době jsou nejkratší bakalářské obory na tři roky. Podle univerzit je dále nepřijatelné, aby vzniklo jednoleté navazující magisterské studium pro odborníky z praxe. Dále ministerstvo navrhuje, aby k získání titulu PhDr. dostačovaly  již zmiňované dvouleté bakalářské programy, nikoliv magisterské, jak tomu bylo dosud. Vysoké školy však nejvíce kritizují fakt, že podle plánované reformy se budou moci studenti na vysokou školu hlásit i bez maturity.

V návrhu zákona se dále uvádí, že se zavede tzv. odložené školné. To by znamenalo, že již plánované školné by studenti spláceli až po dosažení průměrné mzdy. Ministerstvo si velmi „protiřečí“. Byly zavedeny dva stupně obtížnosti státních maturit. Většina studentů nadávala, že neví jakou obtížnost zvolit. A teď najednou ministerstvo školství přichází s tím, že bude teoreticky jedno, zda student maturitu bude mít, nebo ne. A to byly dvě obtížnosti zavedeny právě z důvodů přijímacích zkoušek na vysoké školy.   Státní maturity komentovalo stovky profesorů s tím, že jsou velmi nedomyšlené. Tuto navrhovanou reformu rektoři vysokých škol přijali velmi podobně.

Ivo Hlinomaz

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!