KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů

Podle zákona džungle většinou vyhrává ten silnější. Ne jinak tomu je i v případě nových státních maturit. Je to souboj ministerstva školství proti všem, kterých se nové maturity jakkoliv týkají, ať už to jsou ředitelé, učitelé či studenti.

ministerstvo školství

Otázka zní: „je hodnocení škol podle navrhované státní maturity objektivní?” Proč by měl být student gymnázia hodnocen stejně, jako student střední odborné školy, když přijetí na gymnázium je podmíněno splněním náročných zkoušek? Navíc na studenta gymnázia jsou kladeny mnohem vyšší požadavky, než na studenta „střední odborné“. Jak je jen teoreticky možné, že student gymnázia bude mít stejné známky, jako student SOŠ? Není přeci jen hodnocení středních škol výrazně objektivnější podle počtu přihlášených a přijatých na prestižní vysoké školy v České republice nebo v zahraničí?

Podíváme-li se na problém z jiné stránky, tak maturity letošního ročníku, které jsou již „na cestě“, mají zcela jiné parametry, než maturity připravované pro další rok. Je toto objektivní? Zcela jistě není. Jsou tu i další problémy: není přesně dán počet předmětů. Letos to znamená, že můžou být dva a je hotovo - student má maturitu. Nebo také šest. A hodnocení je stále stejné – student má maturitu. Nepovede tento problém k daleko nižším znalostem studentů středních škol?

Problém je, že již není cesty zpět. Desítky milionu již byly investovány. Je to taková sázka do loterie. Taková vyšší sázka. Nikdo neví, jestli se náhodou neobjeví nějaká chyba, kvůli které by se musely maturity opakovat. A to by znamenalo další mnoha milionové výdaje a tisíce naštvaných studentů. No, uvidíme…

Ivo Hlinomaz

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!