Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit. Ano. Česká Republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku a letošní studenti maturitních ročníků středních škol nastoupí k nové verzi zkoušek, která bude stejná pro všechny školy. Tato událost na sebe přitahuje pozornost mnoha lidí a médií. A nedivme se, vždyť jednotné maturity jsme se dočkali po mnoha letech příprav, které byly lemovány zdržováním a skandály. Co tedy můžeme od finálních testů očekávat?

Písemka

Centrum pro reformu maturitní zkoušky (CERMAT) má za sebou již dlouhá léta práce s chystáním státní maturity. Jednou z jeho největších akcí byla dozajista generální zkouška, která dopadla neočekávaným fiaskem. Celá třetina studentů, kteří se jí zúčastnili, neuspěla. Bylo to ale doopravdy neočekávané? Studenti, kterým chyběla motivace ke generálce, při které studentům vlastně nic nehrozilo, neboť se zatím nemuseli obávat špatného vysvědčení nebo přijímacích zkoušek na vysoké školy, tuto zkoušku nebrali příliš vážně. Nicméně i přesto tento výsledek měl vliv na letošní ,,ostrou“ zkoušku. Mnoho studentů volí lehčí verzi státní maturity. Zčásti určitě z obavy, že by nemuseli uspět, ale problém můžeme nalézt i někde úplně jinde. Mnozí studenti, učitelé i samotní představitelé CERMATU očekávali, že vysoké školy budou motivovat studenty k vyšším verzím maturit jejich podmíněním v přijímacím řízení. Ať už to zavinily zmatky, které maturitám předcházely, nebo nezájem ze strany VŠ, jedinou fakultou v České Republice, která si jako podmínku k přijímacím zkouškám dala úspěšné řešení vyšší verze maturitní zkoušky, byla pražská ČVUT. Nedivme se tedy, že se studenti nehlásí k těžší zkoušce. Vždyť z jejich pohledu nemusí být vidět žádný důvod k dalšímu učení. Takový názor se ale může stát mnohým osudný.

Lehčí verzi maturit dovede složit téměř každý

Z pohledu pedagogů je vše o něco jasnější. Na rozdíl od čerstvých absolventů středních škol tuší, jaké požadavky mají na studenty na vysokých školách a že nepřipravenost letošních maturantů může mít na jejich budoucí studium dopad. ,,Student, který se připravuje na těžší verzi státní maturity má nejenom větší šanci uspět u přijímacích zkoušek, ale také větší šanci na VŠ vydržet a dostudovat. Už teď je odpad studentů z prvních ročníků obrovský a lze očekávat, že se ještě navýší díky lehčím verzím maturit.“ Říká profesor A. Mareček z Gymnázia Matyáše Lercha, který učí také na vysoké škole. ,,Lehčí verzi maturit dovede složit téměř každý bez nějaké zvláštní přípravy a na některé vysoké školy se dá dostat bez přijímacích zkoušek nebo dobrými výsledky TSP. Těžší maturitou si student zopakuje veškeré učivo do hloubky a nebude na vysoké škole překvapen velkou dávkou nových informací.“ Přesto si i studenti gymnázií, od kterých se právě vyšší verze maturity očekávala, volí lehčí variantu. Někteří ji dokonce obcházejí dalšími kroky. Vždyť letos je možné maturovat pouze ze dvou předmětů. Stačí si zvolit stejné dva předměty ve státním a školním kole a i když podstoupíte čtyři zkoušky, učíte se pouze na dvě. A mnozí studenti této možnosti letos využijí. Jaký opravdový výsledek maturity přinesou, se dozvíme koncem léta a začátkem prvního semestru po letních prázdninách. Jejich příchod vzbudil mnoho emocí a názorových konfliktů. Jestli se ukážou úspěšné, nebo jestli se opět zdvihne vlna nesouhlasu, na to si ještě musíme chvíli počkat.

Tomáš Cimr

Aktuálně
Písemka

Vyšší úroveň maturity? Ne, děkuji.

S blížícím se jarem se blíží i termín letošních státních maturit a Česká republika se po dlouhém očekávání a odkládání dočkala konečného výsledku. Co můžeme od finálních testů očekávat? [VÍCE]
  1. Basketbalisté GML se ukážou světu v Číně
  2. KOMENTÁŘ: Státní maturita - plný pytel problémů
Inzerce
MASNA
  1. Marakoniny - vlněné, kosodelníkové, polykarbonátové v deskách.
  2. Vaše pozůstalost - moje živnost. Koupím ihned a za hotové!
Crash IE

Sdílet | © 2011 MASNA Solutions, © Copyright Noční listy. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.

Sekání trávy a sečení trávníků v Brně a okolí

|Alter Design - Webdesign, copywriting, firemní identita | Vytvořila MASNA | Redakce Nočních listů

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!